פייסבוק

מאחורי הקלעים של מפעילת משתמשים פיקטיבים בפייסבוק

כבר כתבו על פייסבוק הכל, שאלו שאלות והביאו תוצאות מחקרים, כמו כמה שעות אנחנו מבלים באתר, מה הוא עושה לחיי החברה שלנו ואיך הוא משפיע על הזוגיות. אך לאחרונה החלו להתעורר ברשת שאלות חדשות ורלוונטיות אודות היוזרים הפיקטיביים הקיימים בפייסבוק. בכתבה הזאת ננסה להבין למה ומי הם אלה שעומדים מאחורי הקלעים ומפעילים את אותם משתמשים פיקטיבים בפייסבוק כשיתכן שאחד או כמה מהם נמצאים ברשימת החברים שלנו.

קצת נתונים סטטיסטיים על פייסבוק וישראל: כמות המשתמשים בעולם היא מעל 950 מיליון, כמות המשתמשים ישראלים בפייסבוק עומדת על 50.31% מכלל האוכלוסיה בישראל שזה 3,699,520 משתמשים כשבחצי השניה האחרונה התווספו כ 230,500 משתמשים חדשים, כל זה ממקם את ישראל במקום ה – 45 בעולם כשהיא עוקפת מדינות כמו דנמרק, נורבגיה ואוקראינה.

למה בעצם נפתחים יוזרים פיקטיביים?
פגשנו לשיחה את ר' בת 28 מנהלת מדיה חברתית וביררנו איתה את העניין: "אני מתחזקת עמודי פייסבוק לכל מיני  חברות ואישיי ציבור, כשנפתח עמוד חדש עד שהוא מגיע לכמות לייקים רצויה יש צורך בשימוש בלייקים מזויפים ולפעמים התגובות מהקהל לא מאוד אוהדות אז אין מנוס מלפזר "שליחים" שלי בעמוד לתגובות אוהדות."

הלקוחות שלך מודעים לעניין?
זה פשוט מעולה ללקוחות!  ובכלל רובם דורשים את השרות הזה, בנוסף לתחזוק עמודי האוהדים שלהם.  אני צריכה לעשות שיתופים מידי פעם לתמונות ומבצעים, למשוך קהל חדש לעמוד. לא את הכל עושים דרך פרסומות ולפעמים פשוט צריך ליצור תנועות חדשות בעמוד שזה גם משהו שאני עושה על ידי היוזרים הפיקטיביים.  אם היוזרים המזוייפים שלי לא יהיו מתוחזקים היטב הייתם מגלים את זה ואז צוקרברג בעצמו היה סוגר לי את כולם. לפתוח חשבון פייסבוק פיקטיבי זה לא מאוד מסובך אבל לשמור שלא יחסם זאת כבר התעסקות בפני עצמה.

מה זה מחייב מימך?
בחודשים האחרונים בעיקר, התחלתי להשקיע זמן רב  יותר על היוזרים הפיקטיבים. למעשה הצורך התעורר והפך להיות מהותי כל כך בגלל השינויים המערכתיים שהרשת החברתית עושה. אם פעם הייתי שוברת את הראש על קישור או תחרות בדפי הפייסבוק העיסקיים שאני מנהלת היום אני קודם כל דואגת שהשמשאבים שלי ישארו תקינים ולא יסגרו.  אני עושה יותר שיתופים שאינם קשורים לדפים העסקיים שלי, יותר תגובות אצל אנשים כדי לגרור הצעות חברות חדשות והאמת שלפעמים אני מרגישה כאילו יש לי סוג של "פיצול אישיות" . והחלתי להתחבר רגשית לפקטיבים. חלק מחבריי שמודעים לכך טוענים שהדמויות כבר לא מזוייפות אלה חלק מימני.

פייסבוק הודתה בעבר שמעל תשע אחוז מהיוזרים באתר הם מזויפים ולכן התעורר בחברה צורך לצמצם את הכמות ולפתח כלים מתוחכמים לזיהוי החשבונות הפיקטיבים. כחלק מהמאצים פייסבוק כבר מאות אלפי משתמשים החשודים כפיקטיבים ולאחרונה אף קיימה ניסוי במשך מספר חודשים שבו היא ביקשה ממשתמשים ל"הלשין" על חברים שלדעתם הם פיקטיבים, אותם היא זיהתה בעזרת אלגוריתים מיוחד שמזהה סוג של דפוס התנהגותי בפייסבוק (כמו לדוגמה: מציעים בלי הפסקה חברים, לא מפסיקים לעשות לייקים.)

פעולת ההלשנה התבצעה דרך חלון פופ אפ שמהציג את היוזר שנמצא חשוד בתוספת השאלה “עזרו לנו להכיר את האנשים שנמצאים בפייסבוק, האם זה שמו האמיתי של המשתמש?" כשניתן לבחור מתוך 4 תשובות: אני לא רוצה לענות, לא יודע, לא וכן. פייסבוק כמובן מבהירה לכולם כי ההצבעה (או ה"הלשנה")  אנונימית והיא אינה תשתמש במידע כנגד המשתמש.

אז איך אפשר לזהות משתמש פיקטיבי בפייסבוק?
קודם כל התמונות, או יותר נכון מחסור בתמונות זה משהו שמאוד עוזר לזהות.  כי כשאין תמונה או שיש רק תמונה אחת והיא במקרה של כלב כבר עכשיו תדעו, זה חשבון מזויף. בנוסף כשמתייגים אותכם ללא הפסקה בפרסומות שונות כנראה שהחשבון פיקטיבי ומנוהל על ידיי מוכרן או יחצ"ן נלהב למדי.

כמה פרופילים מזויפים את מחזיקה?
כרגע תשעים ושישה חשבונות פעילים, היו לי מאה ושמונה חשבונות אבל הם נחסמו.

כיצד את מצליחה לפתוח חשבונות חדשים ולתחזק את הקיימים ?
מאז הTimeline המאפשר לראות כמה זמן קיים החשבון,אני פשוט דואגת לכתוב בצמוד לשם את המילה חדש ולחסום את האופציה לצפייה בכמות החברים. לגביי התחזוק היום יומי אני כבר כל כך חיה את זה שבשבילי העניין פשוט מאוד, אני דואגת שכל היוזרים שלי יהיו חברים אחד של השני, שיעלו לפחות פעמיים בשבוע קישור או סטטוס ואם לפעמים אין לי זמן או רעיון אז אחד מעלה משהו ואני עושה שיתוף לכל השאר.

איך את מתמודדת עם ההגבלות של פייסבוק בפתיחת יוזרים חדשים?
זה לא קל בכלל, אם מאותה כתובת ip נפתחים כמה חשבונות פייסבוק בתווך קצר פייסבוק דורשים במידיי מספר סלולרי לאישור וחוץ מזה לגביי הצעות חברות יש צורך לעשות את הכל בזהירות ולא להציע יותר מדיי ביום, אחרת ניתן לקבל חסימה של מספר ימים עד אפילו חודש מלהוסיף חברים חדשים.

יש לי כרגע מעל 500 חברים בפייסבוק, נראה לך שיש פיקטיבי שמססתר שם?
כן, סביר להניח שאחד או שתיים.

עוד כתבות מעניינות

השאלון

עדן בן ארי

InstaCover – מאינסטגרם לטיימלין של פייסבוק

מנהל האתר

הופכים את התמונות שלכם בפייסבוק לסרטון וידאו

מנהל האתר